II nagroda w konkursie na nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt w Sopocie

IDEA PROJEKTU

Inspiracją dla pracy konkursowej była szczególna lokalizacja schroniska w unikatowym kompleksie leśnym jakim jest Trójmiejski Park Krajobrazowy (obszar chroniony) oraz wyjątkowe, zróżnicowane ukształtowanie terenu opracowania.

Z tego też względu poszczególne budynki zostały zaprojektowane w układzie pasmowym, równolegle do zastanego układu poziomic, aby jak najmniej ingerować w ukształtowanie terenu i pozostać w harmonii z otoczeniem. Pawilony dla zwierząt zostały rozbite na mniejsze kubatury, aby w minimalnym stopniu niszczyć istniejący drzewostan. Główny budynek schroniska łącznie z pawilonem kwarantanny dla psów stanowi najdłuższy budynek kompleksu. Ma on służyć jako zapora akustyczna, aby hałasy ze schroniska nie wydostawały się do strefy zewnętrznej.

Swoim kształtem i użytymi materiałami budynki nawiązuje do otaczającego go krajobrazu. Każdy budynek został zaprojektowany z materiałów ekologicznych tzn. w lekkiej konstrukcji drewnianej szkieletowej pokrytej okładziną drewnianą o różnej fakturze i kolorze lub gontem.

FORMA ARCHITEKTONICZNA I FUNKCJA BUDYNKÓW.

Forma budynków opiera się na systemie różnie ukształtowanych dachów dwuspadowych w wielu konfiguracjach. Kulminacją „zabawy” z formą jest budynek główny schroniska, który ma wyraźnie wyróżniać się swoją rangą na tle pawilonów zarówno poprzez kształt dachu jak i podcień z odmiennym materiałem elewacyjnym w części parterowej. Inspiracją do ukształtowania dachów i całej bryły było ukształtowanie terenu oraz postrzępiona ostra, łamiąca się linia wierzchołków drzew w otoczeniu. Można wydzielić następujące obiekty kompleksu schroniska.

Główny budynek schroniska
Budynek składa się z 3 części funkcjonalnych:
– części dla gości korzystających z sali edukacyjnej, oddających lub otrzymujących zwierzę do adopcji oraz części biurowej.
– części weterynaryjnej
– części dla pracowników schroniska – obsługujących pawilony dla zwierząt

Pawilony dla psów zdrowych
Pawilony zaprojektowano w układzie pasmowym, aby dopasować się do ukształtowania terenu. Pawilony zostały na rozbite mniejsze kubatury, aby zminimalizować ingerencję w istniejący krajobraz.
Zaprojektowano cztery pawilony dla psów zdrowych A,B,C,D. Poszczególne kojce dla psów w pawilonach obsługiwane są ze zbiorczego korytarza. Boksy dla zwierząt łącznie z wybiegami są skierowane w stronę kompleksu leśnego, aby ograniczyć poziom hałasu. Wybiegi są mniej więcej dwa razy większe od pomieszczeń w pawilonach. Istnieje możliwość innego podziału na boksy w zależności od potrzeb.

Pawilony dla kotów zdrowych
Zaprojektowany cztery pawilony dla kotów zdrowych. W każdym pawilonie wydzielono dwa pomieszczenia każde z oddzielnym wybiegiem. Wybiegi są wyposażone w półeczki i platformę wypoczynkową ze schodami na poziom terenu. Ze względu na mniejszą ilość hałasu wywoływanego przez koty,pawilony zorientowano w odwrotnym kierunku jak pawilony dla psów. Dodatkowym pojedynczym pawilonem jest pawilon kwarantanny dla kotów.

Woliera dla ptaków
Ze względu na bliskość pawilonów dla kotów zaleca się wydzielenie woliery za pomocą szpalerów drzew lub wysokich krzewów.

 

Zespół autorski:

  • arch. Roland Kwaśny
  • stud. Amelia Zawora

Rok 2015